Celoletne pnevmatike so čedalje bolj priljubljene pri kupcih. To dokazujejo tudi aktualne nemške prodajne številke, ker že vsaka tretja prodana pnevmatika prihaja iz vrst celoletnih pnevmatik, predvsem zaradi očitnih prednosti (prihranek ob nakupu štirih, namesto osmih pnevmatik, ni potrebe po skladiščenju dodatnih 4. pnevmatik, ni potrebe po vsakoletnem dvakratnem obisku vulkanizerja …), kljub temu se mora kupec takšnih pnevmatik ves čas zavedati, da se celoletne pnevmatike v določenih pogledih ne morejo kosati s 'specialisti' (zimske in letne pnevmatike).
slika
Tudi tokratni test so Nemci in Avstrijci izvedli na dveh ločenih lokacijah. Najprej so v letošnjem januarju obiskali Švedsko (testni poligon na območju mesta Lulea), testiranje celoletnih pnevmatik v bolj prijaznih vremenskih okoliščinah je potekalo poleti na testnem poligonu v bližini nemškega mesta Papenburg. Ob tem so vse tokrat testirane celoletne pnevmatike izmenično namestili na tri volkswagne t-roc. Na Švedskem so se najprej ukvarjali z zaviralnimi sposobnostmi (40-0 km/h) testiranih pnevmatik. Ob tem so ugotovili, da v tej disciplini najbolj blestita izdelka znamk Falken (tip EUROALL SEASON AS210, nemška prodajna cena ene pnevmatike: 115 evrov) in Michelin (tip CROSSCLIMATE 2 SUV, 163 evrov), ker se je v pnevmatike znamke Falken obuti t-roc ustavil že po 19,4 metra zavorne poti, to disciplino pa tako dobro ne obvladuje (20,9 metra) izdelek znamke Pirelli (tip CINTURATO ALL SEASON SF 2, 132 evrov), ki je v tem pogledu najslabše ocenjena tokrat testirana celoletna pnevmatika. Zanimivo pa je, da v tej disciplini ne blesti tudi zmagovalka tega testa (pnevmatika znamke Continental, tip AllSeasonContact 2, 151 evrov), čeprav je ob tem treba priznati, da so bile razlike pri zaviranju na snežni podlagi skoraj zanemarljive, bi bile pa seveda večje ob merjenju zavorne hitrosti pri večjih hitrostih. Pnevmatika znamke Michelin je tokrat blestela predvsem v pogledu prenosa pogonske moči na zasneženo podlago, ker je za to, da je t-roc na snegu dosegel hitrost 30 km/h potrebovala samo 23,3 metra. V tem pogledu se je najslabše odrezal (27,5 metra) izdelek znamke Toyo (tip Celsius AS2, 98 evrov), ki je skupaj z izdelkom znamke Maxxis (tip Premitra All Season AP3 SUV, 98 evrov) najcenejša tokrat testirana 18-palčna celoletna pnevmatika.
slika
Izdelek znamke Michelin blesti tudi v pogledu voznih lastnosti po snegu, najslabše sta v tem pogledu ocenjeni obe tokrat najcenejši testirani celoletni pnevmatiki znamk Maxxis in Toyo. Zgodba postane nekoliko drugačna ob testiranju zaviralnih sposobnosti testiranih pnevmatik na mokri vozni podlagi, kjer je tokrat blestela predvsem zmagovalna pnevmatika znamke Continental, ki je testnega volkswagna ustavila (80-0 km/h) že po 29. metrih zaviranja. Najslabša v tem pogledu je celoletna pnevmatika znamke Toyo, ki je za izpolnitev enake zadane naloge potrebovala precej več (+ 4,5 metra …) prostora, ker se je testni t-roc ustavil šele po 33,5 metrih zaviranja. Pnevmatika znamke Continental se je najbolje obnesla tudi v pogledu voznih lastnosti po mokri podlagi, podobno dobro so se v tem pogledu odrezali tudi izdelki znamk Goodyear (tip Vector 4Seasons Gen-3, 145 evrov), Pirelli, Vredestein (tip Quatrac Pro+, 124 evrov) in Maxxis. Precej manj razlik med tokrat testiranimi celoletnimi pnevmatikami je v pogledu splavanja (aquaplaning), tudi v tem primeru je najboljši izdelek znamke Continental. Ob zaviranju na suhi vozni podlagi (100-0 km/h) so Nemci in Avstrijci najbolje ocenili izdelek znamke Pirelli, ker se je testni t-roc v tem primeru ustavil že po 35,6 metra zavorne poti, malenkost več (36,1 in 36,7 metra) sta potrebovala izdelka znamk Continental in Toyo. Najslabše ocenjene celoletne pnevmatike v tem pogledu pa nastajajo pri znamkah Goodyear (42 metrov), Falken (42 metrov) in Vredestein (42,4 metra), ki je v tem pogledu najslabše ocenjena (+ 6,8 metra ob primerjavi z izdelkom znamke Pirelli …) tokrat testirana celoletna pnevmatika. Na koncu so Nemci in Avstrijci ugotovili, da sta izdelka znamk Continental in Michelin najbolj uravnotežena, ker sta se solidno obnesla ob testiranjih v zimskih in letnih pogojih. Pnevmatika znamke Falken je pisana na kožo uporabnikom vozil, ki živijo v predelih z večjo količino snega, medtem ko je izdelek znamke Toyo namenjen predvsem uporabnikom avtomobilov iz pokrajin z majhno količino snega in ostalih padavin.
slika
Na koncu pa velja omeniti še podatek, ki pravi, da je najboljša tokrat ocenjena celoletna pnevmatika še vedno slaba ob primerjavi s 'specialistom' (letna pnevmatika) v primeru zaviranja na suhi cestni podlagi v obdobju poletnih temperatur, ker je za uspešno izvedbo zadane naloge (100-0 km/h) potrebovala približno 5 metrov daljšo zavorno pot. Da vožnja z letnimi pnevmatikami v zimskem obdobju ni nekaj najbolj pametnega in razumnega pa dokazuje podatek o zaviralni dolžini (40-0 km/h) v primeru, ko boste z letnimi pnevmatikami pristali na zasneženi vozni podlagi. Z nameščenimi celoletnimi pnevmatikami se boste v tem primeru ustavili že po približno dvajsetih metrih zavorne poti, z nameščenimi letnimi pnevmatikami boste za uspešno ustavitev vozila potrebovali približno 52 metrov.
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
Posted on

Kompromis z nekaterimi omejitvami

Celoletne pnevmatike: Nemška organizacija GTÜ, avstrijska organizacija ARBÖ in drugi največji nemški avtomobilski klub ACE so v teh dneh objavili rezultate letos opravljenih testov devetih celoletnih pnevmatik v dimenzijah 215/50 R18, ki so trenutno že na voljo kupcem v nemških trgovinah.

Beri dalje
Moderna psihedeličnost
NOVICE
Moderna psihedeličnost
Porsche 911 spirit 70
Iztok Krajnc
Majhni japonski poltovornjaki
NOVICE
Majhni japonski poltovornjaki
Napoved novega kulta?
Iztok Krajnc
Vojna napoved X7 in GLS
NOVICE
Vojna napoved X7 in GLS
Audi Q9
Iztok Krajnc
Zeleni pospeški
NOVICE
Zeleni pospeški
Lexus ES
Iztok Krajnc
Velika limuzina napada Nemce
NOVICE
Velika limuzina napada Nemce
Toyota bZ7
Iztok Krajnc
GLB bo tukaj leta 2026!
NOVICE
GLB bo tukaj leta 2026!
Mercedes-benz GLB
Iztok Krajnc
Hitro počitniško vozilo
NOVICE
Hitro počitniško vozilo
Toyota RV-2 concept
Iztok Krajnc
Renault, ki stane vsaj 155.000 EUR!
NOVICE
Renault, ki stane vsaj 155.000 EUR!
Renault 5 turbo 3E
Iztok Krajnc
Novi clio je za ovinkom!
NOVICE
Novi clio je za ovinkom!
Renault clio
Iztok Krajnc
Električna mazda s klasičnim motorjem
NOVICE
Električna mazda s klasičnim motorjem
Mazda EZ-60
Iztok Krajnc