Z njim so dohiteli, ah, celo prehiteli marsikatero v naših očeh bolj napredno znamko. Naredili so prvi avtomobil na svetu, pri katerem imate serijsko na izbiro kar tri različice pogona: lahko je klasičen hibrid z bencinskim motorjem, priključni hibrid z bencinskim motorjem, pri katerem lahko polnite baterijo, ali pa čisto električni avto. Korejci so se odločili, da ponudijo kar vse tri naenkrat, da ne bo preveč obotavljanja, kakšnega bi imeli zase. Vem, da ste že navdušeni, prodaja steče to jesen in osnovni bo po napovedih stal manj od priusa, ki je s popustom pod 26 tisoč EUR. V Nemčiji bo cena osnovnega celo pod 24 ... Ampak vse ob svojem času, torej oktobra, ko naj bi po napovedih uvoznika pripeljal tudi k nam.
Prva vožnja je bila zato še kako zanimiva. In kaj reči po prvih kilometrih? Nič posebnega; za vse, ki ste že vozili hibridne avtomobile, tudi ioniq ne preseneča. Gre za prijeten, razmeroma udoben, varčen in posledično čist avtomobil. Jasno, da gre za odprt napad na toyoto prius, ampak Hyundai pravi, da ima njihov hibrid bencinski motor z najboljšim toplotnim izkoristkom na svetu. Kar 40 odstotkov. Enako pravi tudi Toyota, tako da bo očitno treba vse zapeljati na en hud test, do takrat pa verjamem, da ima učinkovit 1,6-litrski motor z neposrednim vbrizgom bencina, atkinsonovim ciklom in 77 kW, torej 105 'konji'. Sliši se malo, zato je zraven še elektromotor z 32 kW, torej 43 'konji', sistemsko moč 104 kW (141 KM) pa skupaj prenašata na sprednji kolesi preko robotiziranega menjalnika z dvema sklopkama DCT.
Za razliko od priusa z neskončnostopenjskim CVT je torej tukaj nekaj manj hrupa med prestavljanjem in odzivnost je boljša. Smo pa hibridni sklop s takšnim menjalnikom že preizkusili v Volkswagnovem golfu GTE. Prestav je 6 in v bistvu sem bil presenečen, kako lepo in zvezno vleče. Največja hitrost znaša 185 km/h, baterija pa je za hitrejše polnjenje in praznjenje litij-ionska polimerna. Tudi poraba je bila med nezahtevno vožnjo na ravnih nizozemskih cestah samo 4,6 litra. Tovarna sicer obljublja 3,4. Ja, elektrika se pozna, seveda večinoma v mestih, nima pa posebnega programa, pri katerem bi lahko vozili le na elektriko, dokler je baterija dovolj polna. In tudi sicer je hitro zmanjka, po kakšnih dveh kilometrih (baterija ima kapaciteto 1,56 kWh in je nameščena pod zadnjo klop), ves čas pa samo pomaga pri speljevanju in pospeševanju. Kaj pa, če služi kot glavni pogon?
Potem bo za vas popolnoma električni model. Baje naredi s polno baterijo kar 280 km. Ioniq že na pogled ni brezvezen avto, dobil je nagrado Red Dot za dizajn, električni pa se od hibrida razlikuje še po bolj zaprti maski, ker nima motorja, ki bi potreboval toliko dodatnega hlajenja. Ponuja 88 kW oziroma 120 'konjev' moči, ki je vedno na voljo v trenutku, ko pritisnete stopalko. Oblika je futuristično zadržana, če to sploh obstaja. Ima elemente, ki avto postavljajo vsaj nekaj let naprej, ima pa tudi ostale, pri katerih si rečeš, da to si pa že videl. Vseeno se notri fino sedi, sploh armaturka je zelo prijetna in počutje v kabini je odlično glede na dokaj majhne mere; avto meri v dolžino le 4,47 metra. Ko sem vklopil avtomobil, je na potovalnem računalniku pisalo, da bom lahko prevozil 211 km, kar sploh ni slabo. Tudi med daljšo vožnjo je doseg padal v teh okvirih, kar pomeni, da baterija s kapaciteto 28 kWh že omogoča neko normalno mobilnost. Pri večjih hitrostih zelo pomaga odlična aerodinamika, ioniq ima količnik samo 0,24, kar je ena najboljših vrednosti med avtomobili nasploh.
Hibrid in električni model se razlikujeta tudi v kabini, med sedežema je namreč pri električnem spredaj velik odprt predal, ukazi z gumbi pa so pomaknjeni bolj nazaj, ker nima klasične prestavne ročice. Ločita se tudi po vodilni okrasni barvi, ki je pri hibridu modra, električnem pa bakrena. Ioniq ponuja še samodejno zaviranje, brezžično polnjenje telefona, ki preizkušeno odlično deluje, aktivni tempomat, ohranjevalnik voznega pasu, opozorilnika na mrtvi kot in pri vožnji vzvratno ter zvočni sistem znamke Infinity z navigacijo. Splošna garancija ostaja 5 let, s tem da so pri teh vozilih dodali še 8 let ali 200.000 prevoženih km na baterijo.
Od vseh treh modelov bo verjetno najbolj zanimiv ravno tisti, ki ga še ni: priključni hibrid. Ta bo imel poleg 1,6-litrskega bencinskega še električni motor s 45 kW ter baterijo s kapaciteto 8,9 kWh, s čimer bo po napovedih prevozil več kot 50 kilometrov. Še tale malenkost: v električni ioniq je vgrajen polnilnik z močjo 6,6 kW, baterijo pa lahko polnite tudi na hitrih polnilnicah, pri čemer naj bi se do 80 odstotkov napolnil v 23 minutah (100 kW polnilnica, ki je pri nas še nimamo). Doma se bo čisto prazna baterija napolnila v 12 urah na navadnem priključku, na klasičnih polnilnicah pa v 4 urah in 25 minutah. Baterija je na pogled razmeroma kompaktna, vseeno pa tehta debelih 265 kilogramov in prtljažnemu prostoru odžre 100 litrov.
Presežki, ki jih naštevam pri tem avtu, so v bistvu korejska sedanjost. Vem, da boste od tega avta naprej tudi na Hyundai gledali drugače. Saj ni kaj, dejstvo je, da so pogledali v prihodnost prej kot marsikatera druga znamka!