Po svoje je kar hecno ali celo nenavadno, da najbolj znan proizvajalec hibridnih vozil na svetu še nima električnega avta. OK, zdaj ga ima, zato sem bil pred dnevi v Kopenhagnu, ampak ga ima šele zdaj, ko jih imajo itak že vsi.
Mogoče so pa tako dolgo čakali zato, da so tehniko izpilili do konca in bodo zato najboljši. Če ne drugega, že noben drug nima tako finega imena kot ravno ta toyota …
bZ4X, bizi4X ali pa bized4x, odvisno od tega, ali ga poslovenim, se delam Angleža ali pa Američana. Da si boste oznako lažje zapomnili, jo lahko razložim. bZ pomeni beyond zero in to je nova Toyotina podznamka električnih vozil. 4 označuje velikost, pridejo pozneje še večji in manjši modeli, X pa vrsto vozila. Ta je torej križanec. bZ4cross, he he. Ne, saj ne ... Zdaj veste, ime ni romantično in mogoče celo preveč zapleteno, ima pa smisel. To pa Japonci znajo.
bZ4X je čisto nov in narejen na električni platformi e-TNGA. Torej na najnovejši Toyotini platformi, ki tokrat z dodatno oznako 'e' označuje, da je namenjena samo električnim vozilom. Oblikovno je malo nenavaden, kar se mi dopade, tudi plastične zaščite so mi zanimive, čeprav je odvisno od barve karoserije in včasih izstopajo precej bolj, kar morda nekaterim ne bo toliko všeč. Je pa za pogledat poseben, kar mu štejem v plus. Dolg je 4,7 metra, kar pomeni, da je celo nekoliko daljši od RAV4 in da ima prtljažnik 452 litrov oziroma nekaj manj, če boste izbrali ozvočenje z dodatnim nizkotoncem.
Notranjost je povsem nova, tudi moderna in dokaj drzna, me pa po občutku malo spominja na tisto iz RAV4, če me že po izgledu ne. Najbrž zaradi pridiha robustnosti, ki ga nudi, in zaradi katerega se zdi, da bo zdržala 200 let, hkrati pa je dovolj moderna, da se počutim fajn. Pride bojda pozneje še bolj futuristična z odrezanim volanom spodaj in zgoraj, ampak bi sam izbral kar takšno. Sedeži so udobni, fizičnih stikal kar nekaj, volan lepo paše v roke, preglednost je dobra, ker sta tudi vzvratni ogledali veliki. Nimam pripomb. Pred sovoznikom ni predala, kar je malce nenavadno, ampak je k sreči vsepovsod drugod odlagališč res veliko in to ne zmoti toliko. Predvsem pa je celotna zasnova ravno dovolj drugačna, da vem, da sedim v nečem tudi pogonsko drugačnem.
Vozniško sem po nekaj kilometrih ugotovil, da želi bit ta avto predvsem udoben, kar se mi zdi super in prava odločitev. Veliko električnih avtomobilov je skoraj pretrdih, ker ob fajn pospeških želijo ponudit še nekaj 'kvazi' dinamike, ampak čisto brez potrebe. Težišče je kot pri vseh nizko, ker je baterija spodaj, krmiljenje je lepo natančno in ga lahko posebej pohvalim, vzmetenje pa predvsem udobno. To vseeno ne pomeni, da se avtomobil grdo nagiba, ampak da slabo podlago lepše pogoltne in vsega ne preseli na potnike.
Baterija ima 71 'kvur' bruto, neto kapaciteta je torej nekoliko manjša, Toyota pa pravi, da boste s polno prevozili med 411 in 516 kilometrov, če upoštevam različne izvedenke in različne pnevmatike, ki so na voljo. Naša testna pot je bila dolga dobrih 100 kilometrov in idealna za doseganje majhne porabe, veliko mesta in izvenmestne vožnje, in na tak način bi štiristotico pri dosegu najbrž res videli, sicer pa raje računajte na 300 kilometrov, kar je povsem na nivoju ostalih tekmecev. Itak vedno vsi obljubljajo več, kot je potem v praksi. Pospešek je 6,9 sekunde pri štirikolesno gnani in 7,5 sekunde pri spredaj gnani, če vas ravno zanima. Kar fajn skoči.
S polnjenjem je tako ... Zaenkrat je na voljo samo enofazni 6,6-kilovatni polnilnik, ki se mi zdi prešibak, od druge polovice letošnjega leta pa bodo vgrajevali 11-kilovatni trifazni, ki ga vsekakor priporočam. Kakšnih sedem ali osem ur in bo povsem prazna baterija spet polna. Na enosmernem toku gre do 150 kilovatov in takrat bo baterija 80-odstotno polna v kakšne pol urice.
Če boste izbrali takšnega s sprednjim pogonom, bo en elektromotor ponudil 150 kW moči, pri štirikolesno gnani sta elektromotorja dva, vsak ima 80 kilovatov, torej skupaj 160. Ker sta oba previsa kratka in avto od tal oddaljen okoli 20 centimetrov, pa še Subaru ima prste vmes pri pogonu, pričakujte precej dobre terenske lastnosti. Seveda govorim samo za štirikolesno gnano izvedenko. Smo vse skupaj preizkusili še na poligonu in so plezalne vrline precej impresivne, obenem pa z zB4X lahko bredete še po pol metra globoki vodi in vas ne bo skrbelo, da vas bo baterija požgečkala po zadnjici.
Če se vam terenske vrline zdijo pomembne, potem ima že eno veliko strateško prednost pred VW ID4, hyundajem ionic 5 ali kio EV6, ki so tudi najbližji tekmeci. Ena prednost tukaj je še 10-letna garancija na baterijo in v tem času ne sme pasti pod 70 odstotkov prvotne kapacitete. Oziroma do milijon kilometrov, če bo kdo res nonstop na cesti. Milijon? Ja, prav ste prebrali. Pogumni Japonci, najbrž preverjeno in upravičeno. Sicer pa, tudi cenovno je povsem konkurenčen, na voljo je od 52.000 tisočakov dalje, temu pa seveda lahko odštejete še subvencijo.