To je namreč odličen avtomobil, ki tudi s ceno vedno prepriča. Tudi če takšen stane 40 tisoč evrov, nikjer ne boste dobili toliko prostora in moderne tehnologije. Superb je najprej malo razburil s svojimi zadnjimi 'vrati' pri limuzinski izvedenki, saj so lahko odpirala le prtljažni prostor, lahko pa so skupaj z zadnjo šipo odprla še prostor v kabino. Drugačne kupce pa je iskala kombijevska izvedenka. Za moje pojme tudi veliko bolj privlačna na pogled. Zadnja vrata namreč odpirajo kar 633-litrski prostor, ki ga je možno še konkretno povečati, če zložite klop, saj s tem nastane 1865-litrska fino obdelana luknja, kamor lahko stlačite marsikaj, le umazanega tovora ne. Se v bistvu ne spodobi. Tam so tudi pritrditveni kavlji in mreža, da ne bi prtljaga letela v potniški prostor.
Na zadnji klopi lahko sedi dolgonoga mladenka celo s prekrižanimi nogami, toliko vzdolžnega prostora je, sicer pa je v celem kabina ne le velika in prostorna, ampak prijetna tudi po zaslugi, v testnem primeru, velikega panoramskega stekla na strehi. Superb je razmeroma oglat avtomobil, tako da so tudi parkiranja kljub velikim meram enostavna. In voznik brez težav najde svoj idealen položaj. Kje so sploh slabosti? Res jih težko najdete; morda so kje materiali preveč ceneni, ampak nenazadnje gre za škodo, ki želi biti konkurenčna tudi ali predvsem s ceno. Morda je preveč zadržana in dolgočasna, ampak to ni avtomobil, ki bi želel izstopati. In morda so sedeži premalo udobni s premalo oprijema. Aha, tudi ključ bi bil lahko drugačen kot pri običajnih različicah, ker ga v takšnem primeru sploh ne potrebujete vzeti iz žepa, tako za odpiranje vrat kot zagon motorja. In če imate na istem obesku še daljinski upravljalnik za grelnik motorja, potrebujete že kar konkreten žep.
Motor je dvolitrski TDI s 103 kilovati, na testu pa je povprečno porabil dobrih 7 litrov, kar je ob samodejnem DSG-menjalniku in štirikolesnemu pogonu čisto ok. Sicer ni tako tih kot bi si včasih želeli, ampak to vas bo zmotilo le, če boste preizkusili kakšen tih BMW-jev turbodizelski motor, za tiste, ki potrebujete več, pa je na voljo tudi močnejši s 125 kilovati. Roko na srce, ne potrebujete več pa še dražji je. Menjalnik z dvojno sklopko nas je s svojim delovanjem še vedno navdušil in seveda razjezil, ko je potrebno hitro menjati med vzvratno in prvo prestavo, ker potrebuje veliko časa in rad 'cuka', zato ga je zelo nerodno parkirati na kakšnem zelo strmem klancu.
Tudi med vožnjo se pozna, da gre za velik avtomobil, z dolgima previsoma čez obe osi, zato je daleč od dinamičnega. Podvozje seveda ustreza vsem varnostnim zahtevam, zato so vozne lastnosti zelo predvidljive; ob težkem nosu v ovinku sili naravnost, občutek na volanu pa ni vedno toliko dober, da bi voznik točno vedel, kaj se dogaja s krmiljenima kolesoma. Ampak, vse skupaj se dogaja na meji oprijema, ki pa je seveda postavljena tako visoko, da se skoraj noben voznik ne bi smel srečati s tem. In ker ima takšen superb še štirikolesni pogon, je trakcija venomer odlična, čas, ki mine, da se navor prenese tudi na zadnji kolesi, ko je to potrebno, pa praktično nezaznaven. Iz ovinka se krasno 'potegne', če je podlaga zelo spolzka, bo še najpočasnejši pri vsem skupaj sicer hitri menjalnik.
Superb te s svojo hladnostjo vseeno zelo težko pusti hladnega. Morda tudi po zaslugi dodatnega grelnika, s katerim je bil opremljen testni avtomobil. Mogoče bi bil lahko na pogled res še bolj privlačen, ampak mi je ta zadržanost kar všeč. In še enkrat, prostora je res ogromno, cena pa ob vsem, kar plačate, še vedno zelo sprejemljiva.